Obama jako zákonodárce státu Illinois například podpořil zákaz všech poloautomatických zbraní i přísnější státní omezení týkající se střelných zbraní všeobecně. Za to ho ostře kritizovala například vlivná americká Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA).

Podle Jima Pruetta, vlastníka obchodu se zbraněmi v Houstonu, se zbraně minulou sobotu, tedy jen pár dní do voleb, prodávaly sedmkrát lépe než běžně o víkendu. "(Obama) nám chce vzít zbraně a vytvořit socialistickou společnost, kterou bude hlídat jen jeho policie," citoval NYT Pruetta.

:. Barack Obama o volebním večeru
Také David Nelson, spoluvlastník obchodu se zbraněmi ve městě Missoula v Montaně tvrdí, že jeho klienti "vnímají nebezpečný trend". Podle Nelsona se v jeho obchodě zvýšil prodej zbraní o 30 procent od okamžiku, kdy Obama vyhlásil svou kandidaturu na prezidenta.

Podle amerických úřadů však prodej zbraní kolísá a nelze vždy určit, na čem to přesně závisí. Podle listu je ale jisté, že majitelé obchodů se zbraněmi mohou rozdmýchávat schválně obavy, že příští administrativa omezí prodej zbraní, protože je to pro ně nyní výhodné.

Problematika vlastnictví a nákupu zbraní se před volbami řešila v mnoha státech, především v těch, kde lidé běžně vlastní zbraně. Den před volbami například dostali obyvatelé Pittsburghu noviny v plastovém sáčku, na němž bylo napsáno "Braňte svobodu - poražte Obamu". Podle listu stála za touto akcí právě NRA. Demokraté se podobným výzvám bránili tím, že v mnoha státech nechali rozšířit letáky, na nichž stálo, že Obama bude respektovat právo jednotlivců na držení zbraně.

Ať již Obama bude chtít měnit zákony upravující držení zbraní, či ne, mnoho lidí si podle Chrise Caselly, manažera firmy Federal Firearms, kupuje zbraně coby dobrou investici. "(Zbraně) jsou lepší než zlato," dodává.