Na jednu akcii Exxonu připadalo 2,86 dolaru. Akcie okamžitě o procento posílily. Exxon na růstu ropy vydělal už ve druhém čtvrtletí, kdy byl jeho čistý zisk 11,68 miliardy dolarů, což byla druhá nejvyšší suma v historii firmy.

Exxon přitom vyprodukoval ve třetím čtvrtletí o osm procent méně ropy než ve stejném období v roce 2007, za což mohly i hurikány Ike a Gustav. V červenci však byly ceny černého zlata na historickém maximu.

Analytici však neočekávají, že by ve čtvrtém čtvrtletí Exxon na rekordy navázal, ceny klesají v souvislosti s finanční krizí. Navíc klesá poptávka po benzínu a dalších ropných derivátech.

Propad americké ekonomiky

Americká ekonomika je na pokraji recese, propadla se o tři promile. Především je to dáno propadem spotřeby domácností, která poklesla o 3,1 procenta, k čemuž došlo poprvé od roku 1991. Ty se přitom podílejí 70 procenty na HDP.

Pokud by americká hospodářství hlásilo propad i v příštím čtvrtletí, znamenalo by to, že je v recesi.

Na rapidním růstu cen ropy vydělaly i další ropné a těžařské firmy. Royal Dutch Shell ohlásil ve třetím čtvrtletí zvýšení čistého zisku o 22 procent na 8,45 miliardy dolarů. Prodeje u shellu vzrostly o 45 procent na 132 miliónů dolarů.