Podnětem k vyšetřování se stalo záhadné "zmizení" jedenácti mladých lidí z chudinských čtvrtí v jižní části Bogoty. Později bylo oznámeno, že padli jako povstalci ve srážkách s armádou. Tomu ale jejich rodiny nevěřily a vymohly si vyšetřování. Nalezení těl pohřešovaných v hromadném hrobě poblíž hranice s Venezuelou pak posílilo podezření, že armáda popravuje civilisty s cílem zveličit své zásluhy, protože mrtvé vydává za "zneškodněné povstalce" levicové guerilly.

"Vyšetřování vedené v rámci armády od 3. října ukázalo, že do těchto vražd mohli být zapojeni i někteří armádní velitelé," řekl k tomu prezident. "V některých orgánech armády vládla neznalost a nedostatek respektu k zákonným procedurám. To umožnilo, že jisté osoby se mohly na zločinech podílet," dodal.

Za údajnou vinu na těchto praktikách byli sesazeni generál sedmé divize Roberto Pico Hernandez, brigádní generál José Joaquin Cortes velící druhé divizi a brigádní generál Paulino Coronado Gamez velící 30. brigádě. Všichni tři vinu popřeli. Sesazení tak vysokých armádních důstojníků z uvedených důvodů je v Kolumbii zcela bezprecedentní.

Stanice BBC s odkazem na zdroje z úřadu generálního prokurátora uvedla, že v souvislosti s podobnými případy jsou vyšetřovány stovky vojáků.