Lizcano byl po osmiletém pobytu v zajetí ve zuboženém stavu. „Pokud se budu vyjadřovat nesouvisle, je to tím, že jsem si v zajetí odvykl mluvit,“ řekl pohublý a zarostlý politik. Guerillový bojovník, který mu pomohl uprchnout, bude podle kolumbijského prezidenta odměněn a dostane azyl ve Francii.

Lizcano byl poslancem Konzervativní strany, když jej v roce 2000 uneslo komando FARC v departementu Caldas asi 250 kilometrů od Bogoty. Je prvním uprchlým zajatcem FARC od července, kdy kolumbijské jednotky osvobodily 15 vězněných, mezi nimi i političku Ingrid Betancourtovou. Armáda podle prvních zpráv iniciovala i záchranu Lizcana, později se však ukázalo, že utekl sám.

K osvobození se armáda podle některých názorů hlásila proto, aby odvedla pozornost od skandálů ve vlastních řadách. Tři plukovníci byli nedávno propuštěni poté, co se prokázala jejich účast na vraždách mladých bezdomovců. Ty měly dokázat nepostradatelnost důstojníků a pomoci jim k povýšení.

V zajetí povstalců zůstávají další dva poslanci, asi 700 policistů, vojáků a hlavně civilistů, za něž FARC požadují výkupné.