„Protože naše ústava zakazuje kohokoliv neomezeně zadržovat, aniž by byl obviněn, je další věznění (skupiny Ujgurů) nezákonné,“ oznámil minulý týden Urbina s tím, že později určí, kam v rámci USA mají být propuštěni. Průlomové rozhodnutí přivítali v soudní síni potleskem zástupci organizací za lidská práva a ujgurské menšiny v USA. Ti se nabídli, že propuštěným krajanům poskytnou pro začátek přístřeší.

„Může jít o precedens pro ostatní zadržené včetně zapřisáhlých nepřátel USA, kteří chystali 11. září, aby žádali o propuštění a pobyt v USA,“ reagovala na Urbinův osvobozující rozsudek mluvčí Bílého domu Dana Perinová. Právníci administrativy argumentovali tím, že federální soud nemá pravomoc rozhodovat o místě pobytu lidí, držených na základně Guantánamo, a u vyššího soudu uspěli. Ujgurové tak zůstávají ve věznici.

Skupinu čínských muslimů zadrželi koncem roku 2001 v pákistánských horách tamní vojáci poté, co z tábora v Afghánistánu uprchli před americkou invazí. Pákistán je vydal USA. Už v roce 2004 označili vyšetřovatelé na Guantánamu Ujgury za osoby, jež pro USA nejsou nebezpečné.

Čína vzápětí požádala o jejich vydání, tehdejší Bushova administrativa to ale odmítla s tím, že by jim doma hrozila perzekuce, a rozhodla, že pokud je nepřijme třetí země, musí zůstat na Guantánamu. Před dvěma lety pět Ujgurů přijala Albánie, zbylých 17 se udat mimo USA nepodařilo.