Podezřelý balíček byl odhalen na základě zostřených opatření kvůli nebezpečí atentátu. Jako odesilatelka byla uvedena Češka, která si vzala Belizana. Policii sdělila, že není skutečnou odesilatelkou, že balíček jejím jménem poslali jiní dva Češi. Místní server 7News uvádí, že šlo o 43letého Tomáše Kahana a 33letého Marka Bilika.

Výrobcem zařízení je podle serveru Kahan. Přišlo se sice na to, že zařízení je neškodné, policie ale navíc zjistila, že Kahanovi krátce předtím propadlo vízum, což přiznal. Soud mu nařídil okamžitě opustit zemi. Podle policie také neměl pracovní povolení, a přesto vyráběl zařízení snižující spotřebu paliva.

Kahan se bránil, že do Evropy poslal jen čtyři a žádné nefungovalo. Bilik stíhán není, má platné vízum i pracovní povolení.

Tomáš Kahan na fografii z místních médií FOTO: http://7newsbelize.com

Místní policie také zjistila, že Kahan je hledán v ČR pod jménem Nespor. Měl se dopustit nespecifikovaného trestného činu.

V databázi osob hledaných českou policií jsou tři Nešporové. Jeden je Kahanovi, jehož fotku místní policie zveřejnila, nápadně podobný a je také stejně starý.