Žalobce podle agentury AP tvrdil, že Nazario dva zadržené Iráčany zabil osobně a zastřelení dalších dvou prý nařídil svým dvěma podřízeným. Mělo se tak stát v situaci, kdy zajatci nekladli odpor a měli ruce nad hlavou.

Nazario ale obvinění odmítl a dva korunní svědci, příslušníci jeho jednotky, jimž nařídil zabít dva zajatce, odmítli proti němu svědčit, za což jsou nyní ale stíháni pro pohrdání soudem. Vypovídali jen tři jiní příslušníci námořní pěchoty, z nichž jeden uvedl, že ho Nazario přesvědčoval, aby zabil zajatce. Další ho viděl s puškou M-16 nad mrtvými těly a třetí jen potvrdil nález mrtvých těl. Žádný z této trojice ale neviděl, že by Nazario střílel.

Jako důkaz nebyl připuštěn výslech Nazariova nadřízeného, který na detektoru lži v roce 2006 potvrdil incident.

Obhájce argumentoval, že není možné odsoudit bývalého vojáka za údajný zločin, když nejsou k dispozici těla ani jména mrtvých. Soud nakonec zprostil Nazaria viny ve všech bodech obžaloby pro nedostatek důkazů. V porotě zasedal i bývalý příslušník námořnictva Ted Grinenell, který uvedl: „Není tu skutečný důkaz. Lidé slyšeli výstřely, ale neviděli, kdo střílel.“

Proces se konal podle zákona z roku 2000 před civilním soudem, protože Nazario mezitím odešel z armády a stal se policistou v Riverside. Šlo o první proces s bývalým příslušníkem armády před civilní porotou.