Gustav zabíjel hlavně na Haiti a v Dominikánské republice, která se teprve vzpamatovávala po předchozí bouři. Ve středu se bouře přehnala nad Kubou a Jamajkou a ohrožuje Kajmanské ostrovy. Gustav zřejmě míří k Louisianě, jejíž ropná zařízení spolu s texaskými produkují čtvrtinu americké ropy a 15 procent zemního plynu.

Dělníci od těžebních věží při pobřeží už byli odvoláni a federální úřady vyhlásily výjimečný stav. V pátek si v Lousianě a Mississippi připomínají smutné výročí hurikánu Katrina, který v roce 2005 zdevastoval deltu Mississippi. New Orleans, který tehdy živel z velké části srovnal se zemí, zvažuje povinnou evakuaci.

Poničený New Orleans v léta 2005.:. Poničený New Orleans v léta 2005.foto: Profimedia

„Víme, že (Gustav) směřuje k Mexickému zálivu, nejsme ale jistí, kam přesně. Předpokládáme, že bouře zesílí na třetí stupeň, tedy v hurikán,“ řekl Rebecca Waddingtonová z Národního střediska pro hurikány v Miami.

Průměrná odchylka v pětidenních předpovědích místa dopadu bouře na americkém pobřeží je zhruba 500 kilometrů. Gustav tedy může udeřit kdekoliv od jižního Texasu po floridský výběžek.