Ve vesnici Mukuboina zemřelo osm z osmdesáti obyvatel. Zahynuly jen děti. Podobné to bylo i v dalších vesnicích. Antropolog Charles Briggs a jeho žena Clara Mantini Briggsová zjistili, že všichni byli kousnuti upírem. Všimli si také, že vesničané nyní chovají mnoho koček. Vysvětlili jim, že důvodem jsou právě časté útoky upírů na děti, kterým sají krev. Kočky pak upíry, kteří se často pohybují po zemi, loví.

Laboratoře ještě musí nákazu vzteklinou potvrdit, ale podle vědců měli indiáni jasné příznaky nákazy vzteklinou. Briggsová, která se věnuje otázkám zdraví, uvedla, že měli horečku, bolesti po celém těle a brnění v končetinách. Následovaly paralytické stavy a strach z vody. Pak se dostavily křeče a předsmrtná strnulost.

S předběžnou diagnózou souhlasil i lékař Charles Rupprecht, jež vede program na prevenci vztekliny v Atlantě.

Pomoci může očkování

Venezuelští zdravotníci už plánují v postižené oblasti distribuovat sítě proti moskytů a do delty Orinoka vyšlou zdravotnickou loď. Američtí experti ale doporučují přistoupit k očkování.

Ohniska vztekliny způsobená upíry druhu Desmodus rotundus jsou v Jižní a střední Americe běžná a pravidelně se opakují. Podle vědců ale jejich vyšší četnost v současné době může být způsobena i ničením životního prostředí, protože krví se živící netopýři jsou velmi přizpůsobiví.