Při vůbec prvním procesu na základně Guantánamo byl Hamdan ve středu uznán vinným z materiální podpory terorismu; zároveň byl osvobozen v bodech obžaloby týkajících se teroristického spiknutí a spiknutí za účelem usmrtit Američany v Afghánistánu. Po středečním verdiktu mu hrozilo až doživotní vězení.

Prokurátor John Murphy zdůvodnil požadovaný trest 30 let tím, že je Hamdan vinen z "trestných činů, kvůli nimž je náš svět mimořádně nebezpečný". "Vláda vás žádá, abyste vynesli trest, který zajistí, že naše společnost bude před ním naprosto chráněna," prohlásil.

Obhájci naopak vyzývali k mírnosti a připomněli porotcům, že Hamdan nebyl usvědčen, že by se jakkoli podílel na útocích Al-Kajdy. "Je důležité, aby svět poznal, že toto je spravedlnost a ne pomsta," řekl jeden z Hamdanových obhájců Charles Swift.

Hamdan: o ničem jsem nevěděl a omlouvám se

Hamdan byl zadržen v roce 2001 v Afghánistánu, dva měsíce po zářijových útocích na USA. Podle žalobců patřil k nejužšímu vedení Al-Kajdy a ve chvíli zatčení směřoval na bojiště. V autě měl údajně dvě rakety země-vzduch.

Hamdan tvrdil, že se nikdy nestal členem Al-Kajdy a že nevěděl o její činnosti před tím, než začal pracovat jako bin Ládinův řidič. Přiznal, že pro bin Ládina v Afghánistánu pracoval v letech 1997 až 2001 za 200 dolarů měsíčně.

Hamdan dnes před soudem na Guantánamu vyjádřil lítost nad "nevinnými lidmi", kteří 11. září zahynuli. "Osobně se jim omlouvám za cokoli, co jsem udělal a co jim mohlo způsobit bolest," řekl.

Stejně tak ho prý šokovalo, když se dozvěděl, že bin Ládin stál za útokem na americkou vojenskou loď Cole v říjnu 2000 v jemenském Adenu. Pracoval pro něj ale dál, protože prý potřeboval peníze pro rodinu. "Nemohl jsem žebrat. Musel jsem pracovat," řekl. K bin Ládinovi měl prý "vztah úcty" jako každý jeho zaměstnanec.