K rozšíření těžby kolem USA se po desetiletích odporu přiklonilo veřejné mínění, nespokojené s rekordními cenami benzínu. Bush minulý měsíc zrušil vládní zákaz těžby ropy v pobřežních vodách a vyzval Kongres, aby udělal totéž se svým vlastním nařízením, které těžbu ve většině vod kolem USA zakazuje.

Tento krok podpořil republikánský kandidát John McCain, Obama podobně jako další přední demokratičtí senátoři ale Bushův návrh původně zesměšňovali a paušálně odmítali. Voliči ale vzhledem k rekordním cenám benzínu začali smýšlet jinak a Obama podle komentátorů zjistil, že lpění na zákazu by mu mohlo uškodit.

"Mým zájmem je zajistit, abychom měli ten druh komplexní energetické politiky, která sníží ceny benzínu. Pokud budeme muset v zájmu toho udělat kompromis v podobě obezřetné a dobře promyšlené strategie těžby, pečlivě nastavené tak, aby se zabránilo závažným ekologickým škodám, nechci být tak nepružný, abych něco zcela odmítal," řekl Obama na Floridě.

Dodal ovšem, že ohledně přínosu těžby v pobřežních vodách pro ceny benzínu zůstává skeptický a že by raději chtěl, kdyby ropné společnosti využívaly již těch koncesí, které na americké půdě mají.