Ivins zemřel v úterý v nemocnici v marylandském Fredericku. Podle pátečního vydání listu Los Angeles Times spáchal sebevraždu. Jeden jeho nejmenovaný kolega uvedl, že si vzal velkou dávku léku tylenol smíchaného s kodeinem. Jeho rodina to odmítla potvrdit stejně jako ministerstvo spravedlnosti a federální vyšetřovací úřad FBI.

Při útocích dopisy s antraxem proti zákonodárcům z Kongresu, jeho zaměstnancům i médiím v New Yorku a na Floridě, zemřelo pět lidí. Dalších 17 osob se muselo léčit. Dopisy s antraxem podniknuté po teroristických útocích z 11. září vyděsily celé Spojené státy.

Původní podezřelý byl odškodněn

FBI se původně zajímala o Stevena Hatfilla, později však svůj zájem přesunula na Ivinse, který selhal při zkoumání vzorků z dopisů a za pět měsíců nevypracoval zprávu. Hatfilllovi dokonce vláda vyplatila odškodné ve výši 5,8 miliónu dolarů za to, že zveřejnila jeho jméno jako podezřelého a tím porušila jeho práva na ochranu soukromí.

Když byla na konci června zveřejněna dohoda vlády s Hatfillem, upadl podle kolegů Ivins, který pocházel z Libanonu, do depresí, s nimiž se začal léčit. Údajně chtěl spáchat i sebevraždu. FBI totiž současně oznámila, že se čeká průlom v případu, ba který nasadila nové vyšetřovatele.  

Rodinní příslušníci a policisté ho vyvedli z vojenského výzkumného ústavu a měl zakázán vstup do laboratoří. Byl tlačen, aby odešel do předčasného důchodu.

Ivins dostal cenu ministerstva

Ivins a dva jeho kolegové přitom dostali v roce 2003 nejvyšší vyznamenání ministerstva obrany pro civilní pracovníky za to, že vyřešil problémy s vakcínou proti antraxu. Vakcínu dostávala armáda od roku 1997, ale velmi rychle ztrácela účinek.