Jeffs je už byl loni v listopadu odsouzen za dva podobné zločiny v Utahu na dvakrát pět let. Spolupodílel se na znásilnění, když dojednal sňatek čtrnáctileté dívky s jejím 19letým bratrancem a pod hrozbou pekelných muk ji přesvědčoval k pohlavnímu styku, jenž se později uskutečnil. Sektu ale dále řídil z vězení.

V dubnu texaská, policie vtrhla do areálu ranče Sion patřící Fundamentalistické církvi Ježíše Krista svatých posledních dní (FLDS). Policisté z ranče vyvedli na 400 dětí, které byly rodinám odebrány kvůli podezřením, že členové církve zneužívali nezletilé. Děti posléze nejvyšší soud vrátil rodinám. Další razie se konaly ve městech Colorado City a v utažském Hildale.

Jeffs oddal podle šetření čtyři dívky ve věku 12 až 15 let. Jednu z nich si údajně vzal sám a pak ji zneužil. Podle některých informací měl Jeffs asi 70 žen.

V dubnu policie zasáhla na základě anonymního telefonátu dívky, která tvrdila, že ji nezletilou provdali za staršího muže a ona s ním teď čeká dítě.

Fundamentalistická církev Ježíše Krista svatých posledních dní (FLDS), která má deset tisíc členů, se oddělila od mormonů, když mornoni ustoupili od mnohoženství. Právě na něm sekta trvá, muž má mít nejméně tři manželky.