Plán byl tvrdě kritizován armádou, protože, byl příliš schematický a nevycházel z potřeb bojových jednotek. „Neočekávám, že stažení bude úplně hladké,“ uvedl Obama a dodal, že je potřeba i diplomatického úsilí a současně, že je nutné zajistit bezpečnost sunnitů i jejich adekvátní podíl na vládě.

Kritiku republikánů odráží slovy, že by se měli podívat do vlastních řad a na vlastní sliby. Irácká vláda se nedohodla s Američany na smlouvě o dlouhodobé přítomnosti amerických jednotek na svém území. I irácký premiér Núrí Málikí se vyslovil, aby byl stanoven termín stahování vojsk.

Obama při té příležitosti nabádal, že vláda prezidenta George Bushe by měla dostát svému slibu. Tvrdila, že až budou Iráčani chtít odchod amerických jednotek, tak jim USA vyhoví.

Obama také plánuje cestu do Iráku, kde chce jednat s iráckým premiérem Núrím Málikím o aktuální situaci. Míní navštívit i Afghánistán. Pojedou s ním demokratický senátor Jack Reed a republikánský senátor Chuck Hagel.

Obama se do republikánů pustil i kvůli současné ekonomické situaci USA. Má mírné pochybnosti, že země je v recesi. Podle něj není nutný další balíček ekonomických stimulů, i když v sobotu zkrachovala velká hypoteční banka IndyMac a minulý týden se propadly akcie ústavů Freedie Man a Fannie Mae.