Incident vyvolal velké pozdvižení nejen v amerických médiích. Podle odborníků mimo jiné odhaluje velké rozpory, jež panují mezi starší a mladou generací amerických černošských politiků.

Sedmašedesátiletý Jackson, uchazeč o pozici demokratického kandidáta na úřad prezidenta USA v roce 1984 a 1988, v nedělním rozhovoru kritizoval Obamu za to, že se údajně povyšuje nad americké černochy a off-record dodal, že by mu nejraději uřízl část přirození.

Například stanice CNN uvedla, že šlo o tak vulgární vyjádření, že ho nebude vysílat. Stanice Fox News své diváky později informovala, že Jackson kritizoval Obamu za přístup k americkým černochům a pohrozil mu, že "mu uřízne část těla".

Reverend se omluvil Obamovi s tím, že přesto, že má vůči němu výhrady, ho v kandidatuře na prezidenta "hluboce a zcela" podporuje. "Omluvám se za to, že tahle vzrušená debata mohla (Obamu) ranit". Mluvčí Obamovy kampaně uvedl, že Obama omluvu přijímá.

Jesse Jackson je v USA především mezi černošským obyvatelstvem považován za klíčovou postavu amerického hnutí za lidská práva.