Opatření je dalším ze série uvolňujících rigorózní pravidla v ekonomické a podnikatelské oblasti, stanovená odstoupivším Fidelem Castrem. Starší bratr nynějšího prezidenta v minulosti opakovaně obviňoval nelegální taxikáře z živení černého trhu s benzínem. Ministr dopravy Jorge Luís Sierra zatím neupřesnil, kolik taxikářských licencí bude vydáno.

Krok Havany je pragmatický a logický. Tisíce neoficiálních taxikářů nahrazují pod hrozbou pokuty a konfiskace vozu na Kubě špatný systém veřejné dopravy. Brzy by měli dostávat od státu výplaty a pohonné hmoty zdarma. Působit by měli ve stanovených oblastech za fixní ceny.

Auta na Kubě jsou muzea na kolech.:. Auta na Kubě jsou muzea na kolech.foto: Profimedia

Raúl Castro od únorového převzetí prezidentského úřadu po svém 81letém bratrovi uvolnil na Kubě několik zákazů. Povolil například Kubáncům počítače a mobilní telefony. Počítá se také se zrušení pravidla rovných mezd pro všechny. Pozorovatelé dodávají, že Kubě to k vybřednutí z ekonomických potíží nepomůže. K zavedení volného trhu se ale Havana nemá.

Taxíky na Kubě jsou oblíbenými objekty pro turisty. Prodej nových aut je na Kubě přísně kontrolován a není neobvyklé projet se po ostrově americkým vozem z dob před revolucí v roce 1959.