V projevu k důstojníkům letectva ve Virginii šéf Pentagonu podle agentury Reuters zdůraznil, že potřeba jaderných zbraní k odstrašení potenciálních nepřátel bude stoupat. Podle Gatese to pramení částečně z rizika, že jaderné zbraně skončí v rukou protiamerických skupin nebo států, jako je například Írán, ale souvisí to také s plány Ruska budovat vlastní jaderné kapacity.

"Zdá se jasné, že když se Rusové dívají do budoucna, kladou větší důraz na posilování jaderných arzenálů," řekl Gates novinářům. "S ohledem na to, jak se stále více spoléhají na jaderné kapacity v rozporu s historickou zkušeností, že vždy měli obrovský konvenční vojenský potenciál, se mi zdá, že to zvyšuje důležitost toho, abychom si udržovali silné jaderné odstrašující prostředky, moderní jadernou odstrašující sílu," řekl ministr Gates.

Gates naznačil, že problémy, které jsou v Rusku spojené s reformou těch ozbrojených sil, jež se označují za konvenční, přivedly Rusko k rozhodnutí, že by možná bylo efektivnější zaměřit se na posilování jaderných zbraní. "Rusko skutečně moc neinvestuje do konvenčních sil. Je to zcela zřejmé z řady důvodů, demografických i dalších," dodal ministr.

Po chaosu postsovětského období Moskva zvýšila vojenské výdaje a snažila se na světové scéně chovat asertivněji. Pokusila se rovněž o reformu své armády, aby byla profesionálnější, lépe vybavená a mobilnější. Ale reformy se podle některých kritiků prosazují jen ztuha. Ruská armáda stále trpí nízkou morálkou špatně placených vojáků, jakož i generálů nespokojených s postavením armády ve společnosti.
Rusko disponuje "triádou" strategických jaderných zbraní, které mohou zasáhnout území USA. Jsou to rakety odpalované ze země, z ponorek a z bombardérů.
Nový ruský prezident Dmitrij Medvěděv nedávno slíbil nové finanční prostředky, které by měly jít do jaderných zbraní, aby Rusko mohlo čelit novým výzvám. "Je jasné, že naším úkolem v příštích letech bude zajistit, aby strategické raketové síly dostaly všechny prostředky, aby byly schopné čelit novým hrozbám," řekl. Mezi těmito novými hrozbami Medveděv jmenoval americký protiraketový systém, jehož prvky chce Washington umístit v Česku a v Polsku.