O návratu dětí k rodinám rozhodl texaský nejvyšší soud. Dětem podle něj nehrozí žádné nebezpečí. Prvních 129 dětí se s rodiči znovu shledalo v pondělí. Rodiče s nimi nesmí opustit stát a mají přikázáno navštěvovat rodičovské kurzy. Sociální pracovníci se navíc u nich mohou ukázat neohlášení a nesmí jim být odepřen přístup k dětem.

Mluvčí sekty rozhodnutí soudu přivítal. Církev podle něj už nepřipustí další manželské svazky mužských členů s nezletilými dívkami. Zároveň upozornil, že v minulosti nebyl jediný pár oddán bez souhlasu obou partnerů.

Není jasné, zda se děti vrátí na ranč církve v Eldoradu.

Svazky s nezletilými

Policie do sídla sekty vtrhla poté, co na linku pomoci zavolala 16letá dívka, která tvrdila, že ji na ranči zneužívá její o mnoho let starší manžel, s nímž otěhotněla. Dívku úřady nenašly. Není jisté, zda se záměrně nepředstavila pod jiným jménem, anebo jestli volal někdo jiný zvenčí.

Úřady sektu podezřívají z hromadného zneužívání nezletilých dívek. Církev, která se odštěpila od mormonské, hlásá, že polygamie je podmínkou pro nebeský život.

Sektu vedl Warren Jeffs, kterého loni odsoudili na 10 let za mřížemi za to, že nutil nezletilou dívku ke sňatku a měl s ní sexuální styk. Jeffs si trest odpykává v Arizoně, kde ho čeká proces kvůli podobným nařčením.

Vyšetřovatelé se domnívají, že Jeffs řídí sektu i z vězení, a to přes jednoho z mužů na ranči.