Výsledky voleb z Floridy a Michiganu se nepočítaly, protože oba státy proti pravidlům vyhlásily volby před 5. únorem. Clintonová v obou státech vyhrála, byť byla jedinou, která se voleb formálně účastnila.

Komise demokratů nyní rozhodla, že delegáti z Floridy a Michiganu se smí sjezdu zúčastnit, ale každý bude mít jen poloviční hlas.

Vzhledem k tomu, že na Obamu ztrácí a do srpnového nominačního sjezdu strany zbývají jen volby na Portoriku a v Montaně, které nerozhodnou, byla naděje na úplné zrušení diskvalifikace Floridy a Michiganu její velkou nadějí. Clintonová se chce ještě odvolat.

Kandidáti museli do sjezdu získat podporu nadpoloviční většiny delegátů, což bylo dosud minimálně 2026; nyní se hranice zvýšila na 2118 volitelů. Obama má podle agentury AP nyní 2052 volitelů, Clintonová 1877,5 hlasu. Obamu podporuje i více stranických špiček, tzv. superdelegátů.

Kdo jsou delegáti?

Demokraté musejí na sjezdu nominovat jednoho kandidáta, který se v listopadových volbách o křeslo v Bílém domě po Georgi Bushovi střetne s republikánem Johnem McCainem, který si nominaci zajistil už v březnu. Voleb se zúčastní ještě Ralph Nader jako nezávislý. Jeho šance na zvolení jsou ale malé.

Zvítězí-li Obama, bude prvním prezidentem tmavé pleti. Clintonová by byla první prezidentkou a McCain nejstarším prezidentem v dějinách USA.

Hillary Clintonová
Barack Obama