Cesta Discovery k ISS potrvá dva dny. Kromě instalace laboratorního modulu Kibo bude mít šestičlenná posádka na programu své mise nejrůznější drobné opravy a také přípravu ISS na pobyt většího počtu astronautů. Nyní na stanici trvale pobývají vždy tři lidé, a to po dobu tří až šesti měsíců.

Během devíti dní na oběžné dráze by měli členové letu Discovery celkem třikrát vystoupit do volného prostoru.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) má na to, aby dokončil rozšíření ISS, ještě dva roky. Do doby, než NASA ukončí provoz raketoplánů, je plánováno ještě 11 letů, včetně mise Discovery.

První část japonské laboratoře Kibo byla do vesmíru vynesena před dvěma měsíci, při zatím posledním letu raketoplánu Endeavour. Část, kterou nese Discovery je tak velká, že bylo nutné upravit vnitřní prostory raketoplánu, aby se do něj vůbec vešla.

Porouchaná toaleta brzy v pořádku

Jediná toaleta, kterou trojice ruských kosmonautů na ISS používá, přestala fungovat minulý týden. Porouchal se motorek zajišťující nasávání tekuté složky odpadu. Štěstím je, že sekce toalety pobírající tuhé části funguje normálně. Kosmonauti zatím používají záložní vakový sběrný systém z modulu Zvězda.

Náhradní díl byl na Floridu přepraven v průběhu týdne z Ruska.

:. Kosmická toaleta v modulu Zvězdafoto: ČTK/AP