"Jsou to vrazi a zločinci a shnijí v pekle, kam patří," vykřikl jeden z protestujících, kteří se po pátečním vynesení verdiktu shlukli před budovou soudu. "Ukazuje to, že v Americe neexistuje spravedlnost pro černochy. Je vidět, že policajti si můžou dělat, co chtějí, a nic se jim nestane," uvedl vůdce jedné z černošských komunit v New Yorku B.M. Marcus.

Později se asi tisícovka lidí vydala na protestní pochod od budovy soudu k místu střelby. Cestou nahlas počítali od jedné do padesáti a skandovali: „Spravedlnost pro Seana Bella. Do pekla s policajty“.

Bellova snoubenka Nicole Paultreová v davu zarmoucených lidí po oznámení rozsudku.:. Bellova snoubenka Nicole Paultreová v davu zarmoucených lidí po oznámení rozsudku.foto: Reuters/Joshua Lott

Newyorský starosta Michael Bloomberg vyzval ke zklidnění situace a uvedl, že v metropoli neočekává další nepokoje.

Domnělé zbraně neexistovaly

Detektivové Gescard Isnora, Mike Oliver a Marc Cooper podle obžaloby v listopadu 2006 smrtelně postřelili třiadvacetiletého Seana Bella a zranili jeho přátele před jedním newyorským klubem. Tam Bell pořádal rozlučku se svobodou. Podle soudce si však výpovědi svědků obžaloby často protiřečily a nebyly průkazné. Proto se prý soudce přiklonil k výpovědi detektivů, kteří uvedli, že se cítili ohroženi, a proto začali střílet.

Detektivové vypověděli, že v osudnou noc sledovali Bella a jeho přátele, kteří se prý chystali zajít do auta pro zbraně a vyřešit hádku v nočním klubu. Policisté dále soudu sdělili, že po počáteční konfrontaci měli za to, že na ně jeden z Bellových přátel začal střílet.

V následující přestřelce policisté, kteří byli tehdy v civilu, vystříleli na 50 ran. Kromě Bella zabili další dva lidi. V autě Bella a jeho přátel nakonec nebyly nalezeny žádné zbraně.