Clintonová nabírá po úterním vítězství v primárkách v Pensylvánii druhý dech, byť nejsou její vyhlídky na nominaci oslnivé.

Zisk 10 miliónů během dne je velkým úspěchem, vzhledem k tomu, že za celý měsíc březen získala senátorka jen dvakrát tolik, zatímco Obama zaznamenal dar 41 miliónů.

Bývalé první dámě však chybí širší podpora delegátů a její boj o nominaci nebude lehký. Do srpnového celonárodního sjezdu demokratů už se bude volit jen v deseti státech a v mnohých z nich je výrazně oblíben Obama.

Ten navíc ve středu oznámil, že získal podporu 49 stranických příznivců odstoupivšího kandidáta Johna Edwardse. Edwards sám zatím neřekl, koho upřednostňuje.

Clintonová ve středu řekla, že její vítězství v Pensylvánii vzbuzuje čerstvé otázky ohledně Obamovy schopnosti porazit v listopadové prezidentské volbě republikána Johna McCaina.

Obama kontroval, že je potřeba se na věc dívat z širší perspektivy. „Náš problém v Pensylvánii byl demografický,“ řekl s tím, že průměrný věk populace v Pensylvánii je vyšší, než v jiných státech. „A je pravda, že senátorka Clintonová má silnou podporu voličů, kterým je přes šedesát let,“ dodal Obama.

Další primárky se konají 6. května v Indianě a Severní Karolíně. Tam favorizují průzkumy Obamu, v Indianě jsou síly mezi oběma rivaly vyrovnané.