Kostarický ministr zahraničí uvedl, že „udělit azyl Mariovi Uribemu by bylo neadekvátní“. Uribe byl obviněn ze zločinného spiknutí vedoucího k dohodám o podpoře tajných ozbrojených skupin.

Bratranec prezidenta Alvara Uribeho je zatím nejvýše obviněným člověkem v aféře s podporováním polovojenských skupin. Zadržen byl na základě výpovědi zatčeného šéfa milicí Salvator Mancusa. Ten uvedl, že se s Mariem Uribem setkal v roce 2002. Uribe ho prý žádal, aby jej podpořil v předvolební kampani do senátu.

Milice mu také měly pomoci získat smlouvu o nabytí zemědělské půdy.

Prezident se k zatčení vyjádřil: „Zatykač na senátora Maria Uribeho mne zraňuje, ale je to bolest, kterou akceptuji s vlastenectvím a bez toho, abych se vyhnul plnění svých povinností.“

S polovojenskými jednotkami jednal i prezident

I prezident Uribe má blízko k pravicovým paramilitaristickým organizacím. V roce 2003 s nimi uzavřel dohodu o příměří, podle níž 31 000 členů milicí složí zbraně výměnou za zkrácení trestů vězení pro některé členy. Slíbil také, že nevyhoví případným žádostem o jejich vydání do třetích zemí.

Milice založily velkostatkáři a narkobaroni, aby je chránili a současně bojovali s levicovými skupinami. Některé byly i na americkém seznamu teroristických organizací

Letos také Uribe schválil útok na základnu kolumbijské levicové guerilly FARC v sousedním Ekvádoru, což zvýšilo napětí v oblasti.