Oficiální uvítání se uskuteční na trávníku Bílého domu ve středu, kdy papež bude mít shodou okolností 81. narozeniny. Po středečním ceremoniálu se prezident s papežem mají sejít k soukromému rozhovoru, v němž naváží na své první setkání loni v červnu ve Vatikánu.

Na palubě speciálu společnosti Alitalia v odpovědi na otázku médií k zneužívání nezletilých americkými kněžími prohlásil: „Je pro mne těžké pochopit, jak bylo možné, že kněží tímto způsobem zradili své poslání. Jsem hluboce zahanben a uděláme vše, co je možné, aby se to v budoucnu neopakovalo.“ 

Sedm z 10 katolíků
hlavu církve „bere“
Amerika s asi 67 milióny římských katolíků, jichž přibývá zejména na jihu s přílivem imigrantů z Latinské Ameriky, považuje návštěvu za velkou událost. Přichází v době, kdy „církev je v této společnosti na kolenou – rozdělená a demoralizovaná“, jak řekl Scott Appleby, který učí dějiny katolicismu na univerzitě Notre Dame.

Narážel tím na nejpalčivější problém – skandál kolem masívního kněžského zneužívání nezletilých. Vatikán dal najevo, že papež se k tomu vysloví v newyorské katedrále sv. Patrika, ale s postiženými se nesetká.

„Přesto, že postižení se mohou chtít setkat, je to návštěva všech Američanů,“ obešel delikátní problém vysoký církevní hodnostář monsignore Bartholomew Smith.

Benedikt XVI. se těší 70procentní přízni amerických katolíků, i když jen 55 procent z nich víru aktivně praktikuje. Loni na jaře jej kladně hodnotilo 86 dotázaných, o jedno procento méně než jeho předchůdce Jana Pavla II. v lednu 2003.