Penn byl kritizován kvůli setkání z 31. března, o němž americká média informovala v pátek. Clintonová je velkou odpůrkyní zóny volného obchodu NAFTA , na což klade v kampani velký důraz.

Firma Burson-Martsteller Wordlwide, ve které je Penn ředitelem, měla pomoci kolumbijské vládě lobovat v demokraty ovládaném Kongresu, aby schválil dohodu z roku 2006 týkající se květin, kukuřice, strojírenství masa a dalších produktů.

"Po událostech posledních dnů nás Mark Penn požádal, jestli by se mohl vzdát funkce vrchního stratéga kampaně," řekla k záležitosti manažerka kampaně newyorské senátorky Maggie Williamsová s tím, že Clintonová s jeho nabídkou rezignace souhlasila.

Dodala, že strategii nyní bude vytvářet ředitel kampaně pro komunikaci Howard Wolfson a Geoff Garin, který má na starost sčítání hlasů. Podle Williamsové však Penn i nadále zůstává v senátorčině týmu a bude působit jako jeden z poradců.Penn se za svůj krok omluvil s tím, že to „byla chyba soudnosti, která se nebude opakovat“. Skutečnost, že Penn označil jednání s kolumbijským diplomatem za chybu, pobouřila Bogotu. Zástupci kolumbijské ambasády už oznámili, že kvůli výrokům bývalého vrchního stratéga Clintonové ukončují spolupráci s Burton-Marsteller Worldwide.

Penn poškodil Clintonovou

Setkání poškodilo Clintonovou a snížilo její šance uspět v souboji s o nominaci s Barackem Obamou, který získal už 1634 hlasů delegátů z 2024 potřebných, zatímco Clintonová jich má jen 1500. Oba se staví proti zóně volného obchodu, aby získali hlasy amerických dělníků, kteří mají pocit, že přicházejí o práci kvůli importu levnějších výrobků z Mexika. Clintonová navíc hodně staví na podpoře odborářských bossů, kteří NAFTA odmítají.

Podrobný profil: Hillary Clintonová

Penn není prvním člověkem, který opustil tým Clintonové. Před třemi týdny odešla Geraldine Ferrarová, která stála v čele finančního výboru, když řekla, že Obama by nebyl tak úspěšný v souboji tak o Bílý dům, kdyby nebyl černý.

Už v únoru odešla šéfka celého týmu Clintonové Patti Solis Doylová. Nahradila ji právě Williamsonová.