Clintonové kancelář potvrdila, že Riceové o záležitosti už s Clintonovou mluvila. Bližší podrobnosti nejsou známy.

Nestandardní postup v případě Obamy přiznalo ministerstvo ve čtvrtek a Riceové se za to v pátek senátorovi z Illinois omluvila. K Obamovým materiálům se podle úřadu dostali tři zaměstnanci soukromé firmy, jejíž služeb ministerstvo zahraničí využívá. Dva z nich přišli o místo, třetí byl pokárán. Ke třem nahlédnutím do Obamových záznamů mělo dojít v lednu, únoru a březnu.

Mluvčí Obamovy kampaně incident označil za vážné narušení soukromí a vyzval k prošetření události.

Hillary Clintonová
Barack Obama

Riceová slíbila, že nařídila interní vyšetřování ve svém úřadu ve spolupráci s ministrem spravedlnosti. "Řekla jsem mu (Obamovi), že mě to mrzí. Dále jsem mu řekla, že by mě také velmi rozhněvalo, kdyby se někdo nepovolaný díval do mého spisu k pasu. Proto se budu tímto případem osobně dále osobně zabývat. Vše nás to velmi znepokojuje," zdůraznila ministryně.

S podobnými průniky do tajných dokumentů veřejných činitelů mají USA své zkušenosti. Například během prezidentské kampaně v roce 1992 prohledali na ministerstvu zahraničí úředníci George Bushe staršího složky týkající se tehdejšího demokratického prezidentského kandidáta Billa Clintona. Po třech letech vyšetřování došla nezávislá komise k názoru, že nešlo o trestný čin.