Jeho aféra vyplynula na povrch, protože minulý týden byl zahájen soudní proces se čtyřmi lidmi organizujícími prostituci. Posléze se ukázalo, že jeden z klientů luxusních prostitutek, byl právě guvernérem státu New York.

Spitzer se už v pondělí na tiskové konferenci omluvil rodině i veřejnosti. S manželkou po boku prohlásil, že jednal proti vlastním zásadám, jež si sám stanovil a jež ho váží k rodině, a že jí nyní musí věnovat určitý čas, aby znovu získal její důvěru.

Při únorové cestě do Washingtonu si Spitzer na pokoj objednal prostitutku Kristen, která pracovala pro Emperor´s Club, proti němuž je veden soudní proces.

Schůzka byla odhalena při akci zaměřené proti organizované prostituci v Emperor´s Clubu, při které bylo použito odposlechu. Původně se však nevědělo, že postava označovaná je Klient 9 je newyorský guvernér.

Odhalující odposlechy

Zprostředkovatelka Temeka Rachellem Lewisová napsala v pondělí 11. února SMSku denní službě klubu, zda „balíček od Klienta 9 dorazil“. V úterý pak poslal Lewisová krátkou textovou zprávu Kristen s tím, že záloha od Klienta 9 nedošla, ale že se může „vydat na výlet“, jestliže přijde další den.

V dalším hovoru se Lewisová s Kristen dohadovali, kdy může Kristen nasednout na vlak jedoucí z New Yorku do Washingtonu s tím, že „Klient 9 zaplatí za vše - za jízdenky na vlak, za taxíka do hotelu zpátky, za hotel včetně minibaru a pokojové služby, i za čas na cestu“. V úterý 12. února pak Lewisová Klientovi 9 sdělila po telefonu, že „balíček přijde dnes“. Klient se ptal, kdo to bude a když Lewisová řekla, že Kristena připomněla mu, že jde o malou štíhlou brunetku, odpověděl :„Skvělé, OK, nádherné.“ Pak ještě řešili, jak dostane klíč od jeho pokoje na středeční setkání a jak zařídit budoucí schůzky.

Klient-9 sdělil zprostředkovatelce, že náklady budou 2712 dolarů, ale Lewisová mu doporučila, aby dal Kristen ještě 1500 až 2000 dolarů. Kristen ve středu Lewisové potvrdila, že dorazila do hotelu a o čtyři minuty později zavolala, že se objevil i Klient 9 na Valentýna pak Kristen zavolala Lewisové, že dostal 4300 dolarů.

Tažení proti prostituci

Vyšetřování Eperor´s Clubu začalo v říjnu 2007. Byl proti němu použit detektiv v převleku, který se vydával za zájemce o služby prostitutek, ale také bylo odposlechnuto přes 5000 telefonátů. Dalšími důkazy je přes 6000 emailů. Muž a tři ženy byly obviněny z organizování prostituce a proprání miliónu dolarů. Klub nabízel 50 luxusních prostitutek pro zákazníky ve velkých amerických městech i v Londýně a Miláně. Každý z obviněných byl ale propuštěn na kauci ve výši 250 000 dolarů.

Spitzer bojoval proti korupci

Demokrat Spitzer je ženatý a má tři děti. Svou politickou kariéru staví na vymýcení korupce a na etické reformě. Guvernérský úřad získal v roce 2006 historickým volebním úspěchem. Když byl generálním prokurátorem státu New York, vedl soudní pře i na Wall Streetu a časopis Time ho roku 2002 nazval Křižákem roku. 

Ve funkci guvernéra ale učinil nepopulární a bezpečnostně sporná rozhodnutí udělovat řidičské průkazy i nelegálním imigrantům. Osmačtyřicetiletý Spitzer byl považován za vycházející politickou hvězdu a jako superdelegát měl v srpnu na nominačním sjezdu podpořit senátorku Hillary Clintonovu jako kandidáta demokratů v podzimních prezidentských volbách.

Pokud si Spitzer skutečně objednal prostitutku, může mu to zničit jeho kariéru.
K odstoupení už guvernéra vyzvaly nejen některé americké sdělovací prostředky, ale i několik republikánů. Televize CBS oznámila, že má Spitzer rezignovat a že ho do několika hodin nahradí jeho zástupce David Paterson.