„Doufám, že dostane hodně brzy příležitost potkat se s (autorem Komunistického manifestu) Karlem Marxem,“ řekl na adresu Castra, který tento týden oznámil, že v neděli nebude znovu kandidovat na funkci předsedy Státní rady, který se současně stává hlavou státu a vrchním velitelem ozbrojených sil.

Není to první kontroverzní výrok umírněného republikánského kandidáta. Loni při jednom z prvních předvolebních shromáždění odpověděl na otázku z pléna, jaký má názor na situaci v Íránu: „Bombardujte Írán“. Ke slovům použil melodii písně od Beach Boys.

Čtěte profil Johna McCaina

Castro oznámil úmysl vzdát se další kandidatury v úterý. Už koncem loňského roku avizoval, že "je potřeba předat funkce mladším". V pátek dodal, že se na důchod těší. Jedenaosmdesátiletý vůdce revoluce z roku 1959 předal prezidentský úřad svému bratrovi Raúlovi v létě 2006 kvůli zdravotním potížím. Podle některých zpráv podstoupil desítku operací kvůli krvácení do trávicího traktu.

Castrův profil najdete zde

McCain je republikánským favoritem na nominaci do volby 44. amerického prezidenta. Jestliže by v listopadové volbě porazil demokratického kandidáta Baracka Obamu nebo Hillary Clintonovou, stal by se nejstarším americkým prezidentem v době zvolení.

Spojené státy americké uplatňují vůči Castrově režimu, potlačujícím opoziční názory, letité ekonomické sankce.