"Moje svědomí mi neumožní, abych pokračoval, jako kdyby se nic nedělo," uvedl v prohlášení oscarový režisér.

Místo příprav zahájení a ukončení Letních olympijských her se míní angažovat v aktivitách na řešení krize v Dárfúru. V této chvíli nemohu vydávat energii na olympijské ceremonie, ale na to, abych dělal vše pro zastavení nevýslovných zločinů proti lidskosti, které jsou nadále páchány v Dárfúru."

Spielberg je další celebritou, která se rozhodla bojkotovat olympiádu. Předtím to udělat britský princ Charles, ne však kvůli Dárfúru, ale kvůli Tibetu.

Čína je kritizována ze strany organizací hájících lidská práva, které Spielbergův krok přivítaly, také proto, že kvůli olympiádě probíhá vystěhovávání lidí a mnohé zatýká.

Organizace Human Rights Watch uvedla, že represe v Číně před olympiádu narůstají a sponzoři i vlády by to neměly přehlížet, jinak se stanou terčem kritiky ze strany organizací hájících lidská práva.

Čína chrání Súdán

Spielberg již loni v červenci pohrozil, že se kvůli krveprolití v Dárfúru své funkce vzdá. V prosinci pak vyzval v dopise čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, aby Čína využila svého vlivu v Súdánu a přiměla tamní vládu k souhlasu se vstupem mezinárodních mírových sil do Dárfúru. Čína

Čína je hlavním investorem v súdánském ropném průmyslu. Dvě třetiny vytěžené ropy prodává Číně. Čína zase vládě prezidenta Umara Bašíra dodávala zbraně a v Radě bezpečnosti dlouhou bojkotovala tvrdší postup vůči Súdánu.

Čtyři roky trvající konflikt v Dárfúra na západě Súdánu, kde islámské milice džandžauí útočí na černošské animisty, si podle odhadů OSN vyžádal nejméně 200 000 obětí a vyhnal z domova na dva miliony lidí. Súdánská vláda nicméně tyto údaje označuje za nadhodnocené a oficiálně uvádí 9000 mrtvých.