Cesta za oceán bude podle mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Zuzany Opletalové i nadále podléhat souhlasu amerických úřadů, bez víza navíc bude možné cestovat pouze s novým biometrickým pasem.

„Systém bude fungovat tak, že bude nutné vyplnit přes internet formulář, který ambasáda posoudí a obratem zašle své stanovisko. Pokud bude kladné, bude to něco jako částečný příslib, že po příletu do států nebudete mít u povinného pohovoru s imigračním úředníkem problém. Nelze to ale brát jako záruku,“ vysvětlila Právu mluvčí resortu zahraničních věcí Zuzana Opletalová.

Vstupní pohovor s úředníkem bude podle ní probíhat podobně, jako je tomu dnes. Každý tak musí i nadále počítat se všetečnými otázkami, např. ohledně účelu cesty, nebo místu ubytování.

Povolení ke vstupu bude platit tři roky

Zástupci amerických úřadů také cestujícím sejmou otisky prstů. „Tento úředník bude mít i nadále právo kohokoliv bez udání důvodů odmítnout vpustit na území USA a poslat ho prvním letadlem zpět,“ podotkla Opletalová.

Za vstupní formulář vyplňovaný předem pro americkou ambasádu na našem území bude podle ní nutné zaplatit poplatek v řádu několika stokorun, povolení bude platit tři roky. „Pokud bude stanovisko velvyslanectví negativní, nemá cenu vůbec do USA jezdit, protože přes pohovor s úředníkem by stejně nebylo možné projít,“ dodala mluvčí s tím, že podobný systém v současné době funguje při cestách do Kanady.

Stejně jako v případě tohoto státu tak bude nutné pro cestu do USA bez víza vlastnit nový pas s biometrickými prvky vydávaný od roku 2006. „Elektronický systém s ničím jiným pracovat nedokáže. Tato povinnost se tak bude stahovat s největší pravděpodobností i na děti,“ uvedla Opletalová.

Moderní pasy s biometrickými údaji se přitom u nás podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky vydávají až dětem starším pěti let. „V současné době se nicméně připravuje novela zákona, podle které by bylo možné takový pas vydávat i dětem mladším,“ poznamenal k tomu Řepka. Bez tzv. biometrického pasu sice bude možné do USA vycestovat, ale pouze s platným vízem.