Rudi Giuliani bezprostředně po oznámení prvních odhadů vystoupil před svými příznivci, aby je ubezpečil, že se boje o prezidentské křeslo nevzdává. "Není konec, dokud to nebude za námi,“ řekl s tím, že bojuje rád.

"Volební boj navíc není jen bojem mezi kandidáty, nýbrž bojem za vyšší cíle. Nemůžete pokaždé vyhrát, ale můžete se pokusit jednat správně,“ dodal a pogratuloval McCainovi a dalším svým soupeřům. Stejně tak učinil Mitt Romney.

Demokratické primárky, ovšem bez zisku delegátů, vyhrála newyorská senátorka Hillary Clintonová.

Vítěz bere vše

Giulianiho pozici vystihuje nejlépe jeho výrok pronesený ještě před volbou. "Na Floridě zvítězíme a jestliže tady vyhrajeme, vyhrajeme nominaci republikánů. A pak vyhrajeme prezidentský úřad," řekl exstarosta New Yorku, který na Floridě v posledních letech žije.

CNN oznámila, že Giuliani do čtvrtka svou kandidaturu stáhne a veřejně v boji podpoří Johna McCaina.

Giuliani nevyhrál žádné z dosavadních hlasování. Florida měla být prvním skutečným testem jeho popularity, neboť Giuliani svou kampaň nezaměřil do států, kde se dosud volilo, ale soustředil se na lidnatější státy.

V případě republikánů navíc na Floridě platí pravidlo, že "vítěz získává hlasy všech delegátů", byť byl jejich počet snížen na polovinu jako trest za to, že stát vypsal volby před začátkem února. Možná právě zisk delegátů měl McCain na mysli, když řekl: "Je to poměrem hlasů těsné, nicméně sladké vítězství“.

John McCain opět slavil.:. John McCain opět slavil.foto: Reuters/Hans Deryk
Průběžné výsledky republikánských kandidátů
kandidátpočet hlasůhlasy v procentech
John McCain701 76136 (získal zároveň všech 57 delegátů)
Mitt Romney604 93231
Rudolph Giuliani286 08915
Mike Huckabee262 68114
Ron Paul62 8873
Fred Thompson22 2871
Také v celkovém počtu získaných volitelů si zatím McCain vede nejlépe. Má podporu 95 z nich, zatímco Romney 67, Huckabee 26, Paul šesti a Giuliani pouze jednoho.

John McCain
Mitt Romney
Mike Huckabee
Rudy Giuliani
Ron Paul
Fred Thompson

Demokraté zvolili Clintonovou

V demokratickém táboře měla důvodem k oslavám Hillary Clintonová, svého hlavního rivala Baracka Obamu porazila s náskokem téměř 20 procent. Třetí už tradičně skončil John Edwards.

Výsledky demokratických primárek se ale do celostátního nominačního souboje vůbec nezapočítávají, protože Florida nebude mít na stranickém sjezdu koncem srpna v Denveru žádného volitele. Vedení strany tak Floridu, podobně jako Michigan, kde se volilo před dvěma týdny, potrestalo za to, že termín primárek posunulo před 5. únor.

Hillary Clintonová:. Hillary Clintonováfoto: Reuters/Brian Snyder

Clintonová si ale i tak vítězství na Floridě váží. "I přesto, že jsme zde nevedli kampaň, lidé nás volili, což naznačuje, že jim na změně záleží,“ řekla v rozhovoru pro CNN. Clintonová vede také v průzkumech na celostátní úrovni, více delegátů však dosud získal Obama, a to 63 oproti 48 Clintonové.

Výsledky voleb demokratů (sečteno 99 procent hlasů)
kandidát(ka)počet hlasůhlasy v procentech
Hillary Clintonová870 98650
Barack Obama576 21433
John Edwards251 56214

Hillary Clintonová
Barack Obama
John Edwards