"Mou základní povinností je nelpět na postavení a ještě méně překážet v cestě mladším lidem," stálo v dopisu, který byl přečten v pondělí večer v televizi v hlavním večerním zpravodajském pořadu Mesa Redonda. Dále v něm Castro uvedl, že musí „předat zkušenosti a myšlenky, jejichž hodnoty vzešly z výjimečné éry, ve kterém jsem žil“.

Jednaosmdesátiletý Fidel Castro fakticky prezidentský úřad nevykonává od července loňského roku, kdy po vážné operaci zažívacího traktu pravomoci předal dočasně 76letému bratrovi, svému prvnímu náměstkovi a ministru obrany Raúlovi. Do úřadu se zatím nevrátil.

Fidel Castro přitom mohl usilovat o znovuzvolení do čela státu, v prezidentských volbách, které se konají 5. března po lednových všeobecných volbách. Město Santiago de Cuba ho začátkem prosince zvolilo za svého kandidáta do republikového parlamentu, což byl první krok na jeho znovuzvolení.

Analytici z textu vyvozují, že Fidelovým nástupcem nemusí být automaticky jeho o pět let mladší bratr Raúl, ale někdo o generaci mladší.

Od onemocnění Castra se spekuluje, kdo jej nahradí. Spojené státy několikrát naznačily, že Castro trpí nevyléčitelnou nemocí a záhy zemře, to se však ukázalo jako liché.

Castro se chopil moci po vyhrané revoluci v roce 1959 a ve funkci je i po téměř padesáti letech. Za tu dobu se v USA vystřídalo devět prezidentů. Kubánský vůdce se během té doby stal terči mnoha neúspěšných atentátů ze strany americké tajné služby CIA, žádný ale neuspěl.