Nejhorší situace je podle místních úřadů ve státě Oklahoma. Bez elektřiny je tam přes půl miliónu odběratelů. "Co do počtu postižených domácností je tato ledová bouře nejhorší, jakou jsme v historii naší společnosti zažili," řekl Brian Alford, mluvčí oklahomské plynárenské a elektrárenské společnosti. Jeho kolega Gil Broyles dodal: „Pravděpodobně jeden ze tří obyvatel Oklahomy nemá v tuto chvíli elektřinu."

Pod tíhou sněhu a ledu se trhají elektrická vedení. Strhávají je také padající stromy, jejichž praskání je slyšet odevšad. Po celém území státu se otevřely útulky pro lidi, které z jejich domů vyhnala tma a zima. Elektrikáři přepokládají, že se podaří dodávky proudu plně obnovit až za týden.

V Missouri je bez elektřiny na 100 000 odběratelů, ve státe byl vyhlášen už v neděli stav nouze. "Jsme teprve na začátku, teprve zjišťujeme, jak velké škody tato série bouří napáchala," řekl missourský guvernér Matt Blunt. V některých oblastech se vytvořila ledová námraza o tloušťce dva a půl centimetru, která trhá dráty elektrického vedení. V Illinois je bez proudu 11000 domácností a v Kansasu 5000.

Lidé zahynuli většinou na zledovatělých silnicíh

Z osmnácti obětí sněhových bouří a vlny mrazů v Oklahomě a Missouri jich patnáct zahynulo na zledovatělých silnicích. V pondělí odpoledne už byly zavřeny části mezistátních dálnic I35 a I44, když na ně spadly ledem pokryté dráty elektrického vedení. Při nehodě na zledovatělé dálnici I40 u Okemahu zemřeli čtyři lidé při hromadné havárii 11 vozidel.

Na silnicích zemřelo i dalších 10 lidí z Oklahomy. Jeden bezdomovec zemřel na podchlazení. Motocyklistu v Missouri, který zastavil, aby pomohl jinému motoristovi, srazil a zabil automobil nekontrolovaně klouzající po vozovce.

Další dva zemřeli pod padajícími stromy.

Stovky zrušených letů

V Chicagu bylo zrušeno v pondělí 200 letů, další měly zpoždění minimálně 45 minut. Zrušeny byl i lety z Oklahoma City, protože ranveje byly zledovatělé. Letiště v Tulse bylo deset hodin mimo provoz, protože bylo odříznuté od elektřiny.