FBI stále znovu otevírá desítky případů, při nichž testy sloužily jako důkaz proti obžalovanému. Není jasné, kolik lidí bylo k pobytu za mřížemi neprávem odsouzeno. Odhaduje se, že výsledky analýz sloužily v posledních 30 letech jako důkazní materiál v 2 500 případech.

Washington Post a CBS identifikovaly nejméně 250 případů, při nichž mohlo s vysokou pravděpodobností dojít k mylnému odsouzení. Většina neprávem odsouzených je přitom blízko vypršení obvyklé dvou- až čtyřleté lhůty, v níž mohou na základě pokroku ve vědeckém dokazování žádat o obnovení procesu.

Srovnávací analýza používala chemický postup, který měl stanovit příbuzenství kulky nalezené na místě činu s ostatními, které podezřelý vlastnil. Vycházelo se z předpokladu, že každá sada olověných kulek je specifická.

Dokumenty naznačují, že FBI o stoprocentní spolehlivosti testů pochybovala už v roce 1991. Nahlas se o problému ale začalo hovořit až o třináct let později poté, co se rozhodl prolomit mlčení jeden laboratorní technik.