Testy na dárcovu HIV dopadly před operacemi negativně. Podle zdravotníků by to naznačovalo, že se nakazil krátce před jejich vykonáním a běžné krevní rozbory infekci neodhalily.

Krevní testy neodhalují virus samotný, nýbrž protilátky produkované imunitním systémem těla v reakci na infekci. Nějaký čas ale trvá, než tělo zareaguje. Jestliže jsou tedy testy vykonány příliš brzy - během 22 dní od nakažení - protilátky zůstanou nezjištěny.

O teoretické možnosti nákazy tímto způsobem se samozřejmě vědělo, bylo ale velmi nepravděpodobné, že k ní dojde, což dokládá téměř půl miliónu bezproblémově darovaných orgánů.

Úřady oznámily, že dárce spadal do kategorie osob, u nichž bylo riziko nákazy HIV. Odmítly ale specifikovat povahu rizika nebo příčinu dárcova úmrtí. Kromě krevní testů existují také další možnosti, jak infekci zjistit, lékaři v Chicago jich ale nevyužili.

Nedostatkem lidských orgánů se potýkají země po celém světě. Lidé, kteří na darované orgány čekají, se jich mnohdy do smrti nedočkají.