Seržant Dan Powers byl 2. července v Bagdádu na patrole, když byl pozdě odpoledne povolán k vyšetření výbuchu menšího rozsahu. Po příjezdu na místo se snažil roptýlit shromážděný dav, když ho něco udeřilo do hlavy.

Nůž mu trčel z lebky

"Chvíli jsem přemýšlel, jestli mě nestřelili. Krvácel jsem, ale necítil žádnou bolest," řekl Powers. Následně zjistil, že mu z pravé strany lebky trčí nůž. Kolegové ho okamžitě transportovali do nemocnice a uvědomili Powersovu ženu.

"Omdlévala jsem, ale chtěla jsem s ním mluvit," vzpomíná Powersová. Tehdy ovšem nevěděla, jaké je manželovo zranění. "Řekl jsem jí, že budu v pořádku," dodal Powers.

Operace se zdařila

Rentgen odhalil, že nůž do hlavy pronikl těsně nad lícní kostí nebezpečně blízko spánku. Čepel probodla kavernózní sinus a narušila krkavici. Lékaři stanuli před závažným rozhodnutím, zda operovat kolem mozku. Nakonec se rozhodli čepel vytáhnout a dál nezasahovat.

Muž ztratil dva litry krve. "Všichni si mysleli, že nemohu přežít," řekl Powers. Spojili se proto s armádním lékařem ve státě Washington, který nařídil okamžitý transport Powerse do USA. Po třináctihodinovém letu mířil voják okamžitě na operační sál.

Lékaři se obávali, že Powers zůstane slepý s narušeným mozkem. Poté, co se probudil z komatu, měl ovšem jen problémy s motorikou. Seržant je nyní v domácím léčení v Severní Karolině a v lednu ho čeká další operace. Občas mívá bolesti hlavy, odborníci však jeho přežití označují za malý zázrak.