Agentura AP s odvoláním na tři vysoké představitele justice uvedla, že všichni zaměstnanci soukromé bezpečnostní služby Blackwater, která se účastnila akce 16. září, dostali právní ochranu poté, co se vyšetřovatelé ministerstva z úřadu pro bezpečnost diplomatů začali zajímat o to, co se stalo.

Úřad má na starosti vyšetřování na ministerstvu zahraničí. Soukromým strážcům nabídl "omezenou imunitu", která jim zajišťuje, že nemohou být stíháni za nic z toho, co řeknou při výsleších, uvedl list New York Times. Dojednaná dohoda měla zaručit beztrestnost těm, kdo budou ochotni vypovídat. Podle listu ale vyšetřovatelé překročili své pravomoci a dohoda může zkomplikovat stíhání případných viníků v aféře.

Zatím ale není jasné, jakou skutečnou hodnotu má imunita poskytnutá ministerstvem zahraničí. Imunitu vypovídajícím normálně mohou zaručit pouze prokurátoři z ministerstva spravedlnosti, kteří ale o tomto případu nebyli předem informováni, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP se ale jednou udělená imunita se nedá odvolat.

Rozhodnutí vyhrotí vztahy USA s Irákem

Rozhondutí amerického ministerstva zahraničí v každém případě vyvolá pobouření irácké vlády a ještě zhorší vzájemné vztahy. Už zásah ochranky 16. září vyoval v Iráku pobouření. Strážci, kteří chránili americký diplomatický konvoj v Bagdádu, zahájili - zřejmě bezdůvodně - palbu a na náměstí zabili 17 civilistů. Hájili se, že se bránili proti útoku, ale exploze na kterou údajně reagovali, byla přitom vzdálená několik bloků.

Irácký premiér Núrí Málikí označil střelbu za zločin a vyšetřování iráckého ministerstva vnitra dospělo k závěru, že ochranka je smrtí 17 lidí vinna. Irák také okamžitě pozastavil ochrance licenci na působení v Iráku, ale americké ministerstvo zahraničí přesto dál využívá služeb Blackwateru při ochraně cestujících diplomatů.

Nedávno kvůli zářijovému incidentu rezignoval tajemník pro bezpečnost diplomatických služeb amerického ministerstva zahraničí USA Richard Griffin.

Imunita bezpečnostních služeb Iráku vadí

Blackwater je největší z řady soukromých bezpečnostních služeb, působících v Iráku. Má tam asi 1000 lidí a zabývá se především ochranou diplomatů, ale občas podporuje i akce armády. Iráčané je považují za žoldáky, kterým beztrestně procházejí násilnosti na civilním obyvatelstvu.

První americký správce Iráku Paul Bremer zajistil ochrankám beztrestnost před iráckým právem, kterou mají i koaliční jednotky. To chce nynější irácká vláda změnit a připravila text nového zákona, pod nějž budou soukromé bezpečnostní služby spadat.