Harper je na cestě v Arktidě od středy. Harper již dříve oznámil, že na prosazení a udržení kanadských nároků vydá vláda miliardy dolarů. Před měsícem, když ohlašoval zahájení stavby osmi nových strážních lodí pro arktické oblasti, řekl: "Kanada má volbu. Buď Arktidu využijeme, nebo ji ztratíme. Můžete si být jisti, že tato vláda ji využije."

Při své cestě měl Harper oznámit zřízení vojenského přístavu. Před cestou se spekulovalo, že oznámí i vytvoření vojenského výcvikového tábora.

Představy Kanady ovšem nejsou v konkurenci jen s ruskými aktivitami. Na území okolo severního pólu si činí nárok ještě další země: Norsko, Dánsko a USA.

Kanada je navíc v ostrém sporu s Američany o práva na tzv. Severní průchod, mořskou cestu od Aljašky podél severního kanadského pobřeží, jež se díky oteplování oceánů nyní celoročně otevírá.

Další expedice vyrazí v listopadu

Na listopad plánuje Rusko další expedici k severnímu pólu, oznámil místopředseda sdružení ruských polárníků Vladimir Strugackij. Dálkově řízenou ponorkou chce zkoumat strukturu dna okolo pólu.

Rusové chtějí dokázat, že podmořský Lomonosovův hřbet, který prochází okolo severního pólu, souvisí s ruským územím. Tím si chce zajistit nárok na toto území.

Rusové doufají, že pokud se jim to podaří, mohla by OSN někdy po roce 2010 prohlásit značnou část Arktidy za ruské území. Od roku 2001 si Moskva v OSN nárokuje dvě třetiny arktických oblastí.