Podle starosty Coryho A. Bookera, který slíbil potlačit kriminalitu ve městě, zločinnost poklesla za první polovinu letošního roku o dvacet procent ve srovnáním se stejným obdobím roku loňského. Platí to i u vážných zločinů, jako jsou znásilnění, ozbrojené útoky a loupeže, ale ne u vražd. Nepomáhá ani současná plakátová kampaň se sloganem: Zastavte teď hned zabíjení v Newarku.

V sobotu se stali oběti ozbrojené loupeže tři mladí lidé, kteří měli na podzim začít studovat na univerzitě v Delaware Do hlavy byli střeleni na školním hřišti osmnáctiletý Terrance Ariel, 20letá Iofemi Hightowerová a 20letý Dashon Harvey. Všichni tři si před exekucí museli kleknout. Čtvrtá oběť loupeže, Natasha Aerielová, leží v nemocnici s průstřelem hlavy.

Aerielovi a Hightowerová byli kamarádi od dětství a hráli v pochodové kapele. Podle příbuzných a spolužáků neužívali drogy, nepili ani nebyli členy gangu.

Nikoho z lupičů se zatím nepodařilo chytit, není ani známo, kdo loupežnou vraždu provedl. Policie je přesvědčena, že šlo o neplánované loupežné přepadení, a že se někdo z přepadených zřejmě pokoušel lupičům vzdorovat.

Kvůli poslední vraždě už demonstrovali na místě zločiny aktivisté z organizace Take Back Our Streets, která kritizuje starostu, že zločinnost nezvládá.

Spojené státy se v posledních měsících potýkají s nebývalou vlnou násilí, zejména ze strany mladistvých, kteří bezdůvodně napadají a zabíjejí starší lidi nebo bezdomovce.