Víza by se podle ministerstva zahraničí mohla zrušit do dvou let. Lidé stále ale budou potřebovat povolení amerických úřadů ke vstupu do země. Cizinci, jejichž státy budou mít s USA bezvízový styk budou muset před každou návštěvou USA posílat své údaje americkým úřadům, které návštěvu buď povolí, nebo je odkážou na pohovor na velvyslanectví.

Poplatek nutný k zaplacení těchto úkonů vyjde v přepočtu pravděpodobně do 400 korun.

Kromě Česka se opatření týká z evropských států už jen Estonska. Zákonem jsou zklamaní především Poláci, kteří o zmírnění režimu velmi usilovali. Procento odmítnutých žádostí je ale u nich příliš vysoké.

Zpřísnění pro ostatní

Zákon ale znamená komplikace pro země EU, které už bezvízový styk s USA mají. Také jejich obyvatelé budou muset Američanům posílat své údaje a čekat na povolení. Volný pohyb jejich osob tak skončí.

Dolní komora Kongresu hlasovala 371 hlasy pro a 40 proti. Senát už normu schválil 85 hlasy. Jen osm senátorů bylo proti a sedm se zdrželo hlasování. Prezident George Bush má nyní deset dní na to, aby zákon podepsal, nebo vetoval. Předpokládá se, že hlava státu text podepíše.