"Exkomunikace není něco svévolného. Je to součást kanonického práva. Je založená jednoduše na principu, že zabití nevinného lidského dítěte je neslučitelné s přijetím svátosti oltářní, což je přijetím těla Kristova," uvedl dále papež na tiskové konferenci na palubě letadla. Jeho mluvčí Federico Lombardi ale později Benediktovu reakci na nedávnou legalizaci potratů v Mexiku mírnil. "Vzhledem k tomu, že pro exkomunikaci se nevyslovili mexičtí biskupové, nezamýšlí papež něco takového učinit," řekl Lombardi.

Příslušníci sexuálních menšin během papežské návštěvy demonstrují proti násilí ze strany společnosti vůči nim. Foto: REUTERS/Luludi-Agencia Luz

Právě snaha zabránit rozmáhajícím se trendům sekularizace latinskoamerické společnosti, k nimž patří nedávná legalizace potratů v hlavním městě Mexika [celá zpráva], je neoficiálním cílem první papežovy cesty do Latinské Ameriky. Oficiálním cílem je kanonizace prvního brazilského svatého a zahájení výroční konference latinskoamerických biskupů.

Papež projíždí davem svých příznivců. Foto: ČTK/AP

Před klášterem Sao Bento, kde papež stráví dvě noci během pobytu v největším brazilském městě Sao Paulo, se před jeho příjezdem shromáždily davy lidí. Několik hodin čekali v dešti a zimě. Papež jim nakonec požehnal z balkónu. Na místě panují přísná bezpečnostní opatření, nad klášterem létají nepřetržitě helikoptéry.

Papež zdraví své přízněvce z balkónu kláštera Sao Bento. Foto: REUTERS/Angela Barbour-www.visitadopapa.org.br/Handout

V průběhu své návštěvy Brazílie bude papež v pátek sloužit na letištní ploše v Sao Paulu mši pod širým nebem, jíž se podle očekávání zúčastní přes milión věřících. Tam by měl papež také kanonizovat františkánského mnicha z 18. století Antonia Galvaa, který se stane první brazilským svatým. V neděli se v Aparecidě poblíž Sao Paula uskuteční druhá mše, na kterou by mohlo přijít kolem 300 000 lidí.