"Dnešní test demonstroval skutečnou flexibilitu a účinnost systému Aegis," uvedl ředitele tohoto programu u amerického Úřadu protiraketové obrany (MDA), admirál Brad Hicks.

Podle scénáře cvičení dostala americká válečná loď Lake Erie za úkol zabránit nepřátelskému raketovému útoku na "spřátelený národ". Vtom dostala loď informaci, že je sama terčem útoku střely s plochou dráhou letu, odpálené nepřátelským letadlem. Balistickou střelu simulovala raketa odpálená z ostrova Kauai v Havajském souostroví, střelu s plochou dráhou letu letadlo amerického námořnictva. Protiraketové obraně lodě Lake Erie se podařilo obě střely bezpečně zasáhnout.

"Zkouška prokázala, že USS Lake Erie je schopna potřít nebezpečí pocházející od balistické střely a zároveň ubránit sama sebe," cituje agentura AP z armádního prohlášení.

V prosinci systém selhal

Stejný test námořnictvo provedlo neúspěšně už v prosinci. Neodstartovala antiraketa, která měla zasáhnout balistickou střelu. Nynější pokus tak byl první, kdy systém zvládl zničení dvou cílů současně. Osm z deseti zkoušek systému Aegis bylo úspěšných.

Aegis je prvním systémem americké protiraketové obrany, který je už nasazen. V současné době je jím vybaveno sedm válečných lodí. Do operační služby byl uveden září 2006.

Spory kolem antiraket

Je součástí amerického protiraketového deštníku, ale není stejný jako ten, který má být umístěn v Evropě. V Polku má být umístěno deset antiraket odpalovaných ze sil, které mají delší dosah než antirakety systému Aegis. Střely tohoto systému jsou už umístěny na Aljašce a v Kalifornii, ovšem stále ještě probíhají jejich testy. Zatím je také nevynášel třístupňový nosič, ale jen dvou stupňový.

Proti dislokaci tohoto systému v Evropě protestuje Rusko. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek pohrozil, že Rusko pozastaví platnost smlouvy o omezení konvenčních zbraní v Evropě dokud ji neratifikují všechny země  NATO. [celá zpráva]

O systému bude v Moskvě s Vladimirem Putinem v pátek jednat český prezident Václav Klaus, který chce vyvrátit jeho obavy.