"Obvinění se nesmírně obohatili na úkor iráckého lidu. Přitom měli lidem tam pomáhat," řekl žalobce Paul McNulty. Dodal, že pašovali velké částky peněz z Iráku od USA. Peníze nejen zpronevěřili, ale také je propírali. Činnosti se dopouštěli v letech 2003 až 2005.

Plukovník v záloze Curtis Whiteford byl druhým nejvyšším důstojníkem v kanceláři v irácké Hílle, která měla na starosti obnovu. Pod ním pracovali další dva obvinění, podplukovnice Debra Harrisonová a podplukovník Michael Wheeler.

Dalšími obviněnými jsou manžel Harrisonové William Driver a majitel kyperské finanční společnosti Seymour Morris jr, který byl zatčen v úterý v Rumunsku, kde žije. USA požadují jeho vydání.

V souvislosti s případem už byl odsouzen na devět let Robert Stein, který pracoval v Hílle jako kontrolor. Uznáni vinnými byli Philip H. Bloom, který vlastní několik firem v Rumunsku a Iráku a podplukovník Bruce D. Hopfengardner.

Rozsáhlý komplot

Whiteford, Harrisonová, Wheeler a Morris se spikli se Steinem, Bloomem a Hopfengardnerem. Bloom díky nim získal kontrakt za 8,6 miliónu dolarů. Zbylým za to poskytl milión, dal jim hotovost, auta, šperky, počítače, alkohol a slíbil práci. Bloom na účtech propral dva milióny dolarů přes své účty. Šlo o peníze, které byly zpronevěřeny přímo z kanceláře.

Nejde o první případ zpronevěry a úplatkářství v souvislosti s obnovou Iráku v době, kdy byl pod americkou správou. Paul Bremer, který stál v jejím čele, čelil kritice, že miliardové částky určené na obnovu se ztrácejí a v zemi bují korupce. [celá zpráva] Situace se nezlepšila ani po nástupu prozatímní vlády. Teprve, když ji vystřídala vláda vzešlá z voleb, situace se začala měnit. Mnoho z ministrů prozatímní vlády ale stačilo utéci z Iráku ze strachu, že by mohli skončit ve vězení.

Projednávaný případ je dosud největší. Ostatní se týkaly desetitisícových částek. Inženýr pracující u armády v Kuvajtu byl 30. ledna odsouzen na dva roky, za to, že přijal od kuvajtské firmy 50 000 dolarů. Za úplatek ve stejné výši je obžalován poddůstojník, který domlouval dodávky jídla.