Jen v Oklahomě zemřelo od pátku v důsledku mrazů na dvacet lidí, devět jich zahynulo v Missouri, osm v Iowě, pět v Texasu, čtyři v New Yorku, po třech v Michiganu a v Arkansasu a po jednom v Maine a v Indianě. Mnozí se stali obětí nehod na namrzlých a zasněžených silnicích.

Několik týdnů už svírá mráz také Oklahomu, která se proměnila v ledové království. Řada silnic je zcela neprůjezdných, s obtížemi se daří udržovat jen hlavní tahy na mezistátních dálnicích.

Zima však trápí i stát Washington na severozápadě USA, kde byly kvůli přívalům sněhu v úterý uzavřeny školy a doma zůstalo na 380 000 žáků a studentů.

Výpadky proudu je nejvíce je postiženo Missouri, kde je bez proudu 173 tisíc domácnosti a asi 3600 lidí vyhledalo pomoc v přístřeších, protože jim byla zima. Ve městečku Buffalo, kde žije 2800 lidí, byly v úterý zavřeny všechny obchody, restaurace i benzínové pumpy.

Velké škody způsobil mráz v Kalifornii, kde pomrzly více než tři čtvrtiny úrody citrusů. Škoda činí asi miliardu dolarů.

Mnoho nepomohla ani snaha ovocnářů zapalovat přímo pod stromy ohně.

S postiženými se již sešel guvernér státu Arnold Schwarzenegger (s berlemi), který je rozhodnut požádat o pomoc federální vládu. Kromě pěstitelů citrusů byly postiženy i plantáže avokáda a jahod.

"Není to jen otázka letošní úrody. Může to mít zničující efekt i v příštím roce," zdůvodnil žádost o pomoc hrdina akčních filmů. Vzhledem k tomu, že Kalifornie pochází 86 procent amerických citrónů a 21 procent pomerančů, panují obavy, že byl cena plodů na pultech mohla vzrůst z 50 centů na půldruhého dolaru.

Mráz však zasáhl i pouštní město heren Las Vegas v Nevadě, kde zamrzla voda ve fontánách před casiny.