Hamilton spolu se třemi spolupachateli přepadl před čtrnácti lety restauraci, kde uloupili 2200 dolarů.  Čtyři její zaměstnance ve věku  kolem dvaceti let lupiči nahnali do velké ledničky, kde Hamilton jednoho po druhém střelil do týla. Hamilton byl uznán vinným ze čtyř vražd, protože jeden ze spolupachatelů v procesu dosvědčil, že na oběti střílel právě on. Spoluviníci, mezi nimiž byl i Hamiltonův bratr, byli odsouzeni na doživotí.

Trest byl vykonán poté, co jej v pondělí Nejvyšší soud odmítl odložit. Obhájce žádal odklad, protože v Oklahomě se popravuje smrtící injekcí. Tento způsob je považován za krutý. Jde o první popravu injekcí v USA od té doby, co v prosinci v Kalifornii a na Floridě vyhlásili moratorium na tento druh popravy, neboť jeden z popravovaných na Floridě, pětapadesátiletý Angelo Diaz, umíral přes dvacet minut a museli mu dát další injekci. [celá zpráva]

Sporná metoda popravy

Zástupkyně generálního prokurátora Jennifer Dicksonová, která zastupovala stát, řekla, že poprava smrtící injekcí ve státě Oklahoma byla změněna tak, aby odsouzený netrpěl. Dostal dvojitou dávku anestetika, která zajistí, že bude v bezvědomí, až mu podají smrtící látku. "Je to na úrovni, že byste nemohl cítit žádnou bolest," uvedla Diksonová a dodala: "Chceme pokojnou popravu." Poprava trvala šest minut.

"Je znepokojující, že se Oklahoma rozhodla vykonat popravu bez toho, aby změnila její způsob. Neexistuje žádný důvod, proč by nemoha udělat totéž co Florida a Kalifornie," uvedla pro agenturu Reuters Sarah Tofteová z organizace Human Rights Watch, která hájí lidská práva.

Kvůli odporu veřejnosti se počet poprav v USA snižuje, loni jich bylo nejméně za posledních třicet let.