"Nejsem podle lékařů v takovém zdravotním stavu, abych se mohl zúčastnit tak kolosálního setkání," uvedl Castro v prohlášení, které přečetl při zahájení pětidenního maratónu oslav v havanském divadle Karla Marxe jeden herec. "Loučím se s velkou bolestí, že každému z vás osobně nemohu poděkovat a obejmout ho," končilo poselství, které si v divadle mohlo vyslechnout na 5000 lidí. Bouřlivě tleskali.

Castro byl hospitalizován na konci července, kdy byl operován kvůli krvácení ze střev. [celá zpráva] Od 26. července se neobjevil na veřejnosti, publikovány byl jen fotografie a videa pořízení v nemocnici. 

Podle amerických vládních zdrojů má Castro rakovinu a již se nikdy neuzdraví. Zbývá mu jen několik měsíců až rok a půl života. [celá zpráva] Kubánské úřady to ale popírají. Castrův stav se podle nich zlepšuje. [celá zpráva

Velké oslavy

Předpokládalo se však, že Castro bude koncem listopadu v tak dobrém stavu, že se bude moci zúčastnit sobotních oslav padesáti let od svého vylodění z jachty Granma, které zahájilo kubánskou revoluci.

Oslavy vyvrcholí 2. prosince vojenskou přehlídkou, připomínající, že se v roce 1959 Castro po tříletém partyzánském boji chopil moci. BBC spekuluje, že na přehlídce, které se zúčastní 300 000 Kubánců, by se Castro mohl objevit, protože z jeho poselství nevyplynulo jasně, že se nezúčastní všech akci souvisejících s oslavami.

Na oslavy se sjelo z celého světa na 1500 hostů, mezi nimiž nechybí bolivijský prezident Evo Morales a spisovatel Gabriela García Márquez.