Ačkoli demokratům na základě předvolebních průzkumů roste sebevědomí, sami si uvědomují, že vyhráno nemají. "Máme před sebou dva Mount Everesty, které musíme zdolat - jmenují se pondělí a úterý," prohlásila o víkendu šéfka sněmovní menšiny Nancy Pelosiová, která se v případě vítězství demokratů stane zřejmě první ženou v čele Sněmovny reprezentantů v historii USA.

Američanka demonstruje před volbani do Kongresu proti politice republikánů, již na  nejvyšší úrovni ztělesňuje prezident Bush. Foto REUTERS/Brian Snyder

Republikánský prezident George Bush přesvědčoval v neděli voliče, aby demokraty nechali tam, kde jsou. "Když jsou tak dobří v opozici, tak je tam nechme," vzkázal občanům z Nebrasky.

Naopak v Kansasu přijeli Bushe podpořit i děti. Foto REUTERS/Jason Reed

Vzhledem k tomu, že dominantním tématem voleb byla válka v Iráku, může do kampaně ještě zasáhnout odsouzení bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna, nad nímž tribunál v Bagdádu vynesl v neděli rozsudek smrti. Bush verdikt jednoznačně přivítal.

Republikánský volební plakát. Foto Reuters/Jason Reed

Už dříve se ozvaly hlasy, že načasování rozsudku dva dny před americkými volbami by mohlo hrát do karet právě jeho republikánům.

Demokraté: chce novou politiku v Iráku

Demokraté po celou volební kampaně čelí nařčením svých oponentů, že chtějí americké jednotky z Iráku stáhnout. Argumentují však tím, že chtějí především nový směr ve vedení irácké operace.

Prezident Bush se zdraví se svými přiznivci při turné na podporu republikánů. Foto Reuters Jason Reed

Tato tendence odpovídá většinovému veřejnému mínění. To ukazuje na malou spokojenost občanů s postupy prezidenta a Kongresu vedeného republikány  i na rozčarování z neuúspěšné americké přítomností v Iráku.

Exprezident Bill Clinton přijel podpřit kampaň demokratů na Rhode Island. Foto ČTK/AP