Pokud chce Ortega zvítězit už v prvním kole, potřebuje buď nejméně 40 procent hlasů nebo alespoň 35 procent a zároveň nad druhým nejúspěšnějším kandidátem vést o více než pět procent. V opačném případě se dva nejsilnější kandidáti utkají ve druhém kole, plánovaném na prosinec.

Podle agentury EFE všechny politické strany uznávají Ortegovo vítězství, liší se ale v tom, kolik procent hlasů vůdci Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN) přisuzují. Zajedno jsou zástupci vedení politických stran i v tom, že druhý ve volbách skončil 51letý kandidát koaličního uskupení Nikaragujské liberální aliance (ALN), zámožný bankéř Eduardo Montealegre.

Volební pozorovatelé uvedli, že volby se konaly v klidu a zcela podle pravidel.

Ortegovi příznivci už oslavují

Členové Ortegovy sandinovské strany už přesto, že zatím známé volební výsledky nejsou zdaleka konečné, začali bujaře oslavovat ve svém sídle v hlavním městě.

Ortega chce ukončit šestnáctiletou vládu konzervativců a jejich "divoký kapitalismus". Zdůrazňuje ale že své revolucionářství už má za sebou. Jeho cílem je zabezpečit zahraniční investice, aby bojoval s chudobou. "On je jediný, kdo se dívá na chudé," uvedl jeden z voličů William Medina.

"Jsem revolucionář a ten se musí neustále měnit, chce-li provést potřebné reformy," prohlásil Ortega v roce 1996, kdy se poprvé znovu ucházel o prezidentské křeslo. Často se stýká s kardinálem Miguelem Obandem. "Má revoluční filozofie vychází z křesťanství, Kristus byl má první inspirace," tvrdí Ortega, který svého času rád citoval výrok Karla Marxe o náboženství jako opiu lidstva.

V osmdesátých letech bojovali Ortegovi sandinisté s Američany podporovanými rebely, označovanými jako "contras". Boje si vyžádaly na 50 000 obětí. Levicového Ortegu podporovaly v té době socialistické země včetně ČSSR.