"Naše rozhodnutí bylo správné. Jediné, co jsme ovlivnili, bylo to, jak se malý Jamie bude podobat bratrovi Charliemu. Posunuli jsme poměr šance z jedné ku čtyřem na 98 procent - volba se netýkala pohlaví, ani barvy vlasů," uvedl za odvážné manžele pyšný otec.

Rodiče vyhráli etický boj

Novorozený syn Michelle a Jaysona Whitakerových přišel na svět předpřipraven ve zkumavce s tím, že se svými vlastnostmi má co nejvíce podobat staršímu sourozenci. Manželé v minulosti svedli o jeho narození velmi těžký boj se stoupenci "přirozeného" početí, kteří podobný "pokus" považovali za neetický.

Jamie se narodil císařským řezem

K umělému oplodnění, včetně nezbytného předpřipravení oplodněného vajíčka, tak došlo na klinice v Chicagu ve Spojených státech. Ve Velké Británii totiž nejsou podobné genetické zásahy povoleny. Porod pak proběhl císařským řezem v nemocnici ve městě Hallamshire. Lékaři už odebrali z pupeční šňůry malého Jamieho potřebné buňky a nyní testují, zda mohou být darovány Charliemu.

Další geneticky upravené děti

Jamie je druhým Britem, jenž se narodil "geneticky naprogramován". První dítě, Adam, přišlo na Ostrovech na svět v roce 2001 a jeho buňky pomohly vyléčit sestru Molly trpící leukémií.   

Během pobytu Whitakerových v USA vyhrála další britská dvojice bitvu o právo na "geneticky naprogramované" dítě. Raj a Šahana Hašmíovi doufají, že jejich druhorozené dítě se stane vhodným dárcem pro jejich čtyřletého syna Zaina. Odlišnost jejich případu od Whitakerových spočívá v tom, že Zainovo zdravotní poškození je dědičné, takže lékaři prověří budoucí embrya, zda tuto vlastnost také nenesou, a zároveň zjistí, zda se stanou vhodným dárcem pro Zaina.