"Práce na infrastruktuře a na raketě, která by měla být vylepšena, mají být dokončeny koncem roku 2005 a starty by měly být zahájeny v roce 2006," řekl Koptěv na aerosalonu v Paříži.

Rusko na modernizaci nepřispěje

Náklady na modernizaci střediska v Kourou se odhadují na 295 miliónů dolarů. Polovinu pokryje prostřednictvím půjček se státní zárukou Arianespace, evropská společnost zajišťující starty do vesmíru, zbytek zaplatí ESA. Dříve dohodu mařily evropské požadavky, aby se Rusko finančně podílelo na výstavbě startovací rampy, což Moskva odmítla, protože považuje za dostatečný příspěvek poskytnutí technologií raket Sojuz.

Bajkonur dále zůstává kosmodromem číslo jedna

Moskva má zájem o Kourou vzhledem k jeho blízkosti rovníku, což umožní ruským raketám vynést těžší náklady na vyšší oběžnou dráhu ve srovnání se starty z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Ten však nadále zůstává hlavním ruským kosmodromem a Rusko chce prodloužit nyní platnou dvacetiletou smlouvu s Kazachstánem na 50 let. Kosmodrom Pleseck na severu Ruska je pro komerční lety zcela nevhodný a je proto využíván především k vojenským účelům.

Vesmírná turistika pozastavena

Hlavním úkolem ruského kosmického programu do doby, než budou obnoveny lety amerických raketoplánů, je obsluha Mezinárodní kosmické stanice (ISS). To přinutilo Rusko přerušit vesmírnou turistiku, která pro RAKA představovala další příjmy. Mluvčí RAKA však dnes prohlásil, že Rusko podepsalo smlouvu se společností Space Adventures na dva nové lety v letech 2004 a 2005. Tato americká společnost organizovala lety prvních vesmírných turistů, amerického miliardáře Dennise Tita a jihoafrického podnikatele Marka Shuttlewortha.